Dirilin Ey Şehirler Kudüs Hatrına; İnanç ve Şuurla

Şehirler vardır kurulur, yıkılır tekrardan kurulur, yaşarlar, ölürler, parlak ışıltılı günleri olur. Ve bir zaman gelir önemsizleşir, sıradanlaşır hatta terkedilir, eskirler. Ve şehirler vardır onlar canlıdır, diğer şehirlere benzemez çünkü onlar bir ruh taşır, onlar kadim bir hafızanın izlerini taşırlar.

Ve bir insana seslenir gibi seslenmek istersin o şehirlere;

Ey Kudüs, Ey Mekke, Ey Şam, Ey Basra, Ey İstanbul. Şehirlere ruhlarını inan çları verir,onlar kadim bir bilgiye, hikmete açılırlar. İşte Kudüs bir semboldür, bir tasdiktir, Kudüs ilk kıbledir, Kudüs Miraçtır. Ve düşünce dünyamızın kilometre taşları vardır. Değişmeyen sabitelerimiz vardır,dualarımızın sertacı vardır, umutlarımız,dertlerimiz, hüznümüz vardır. Rüyalarımızın başrolü vardır ve bir an vardır ki ruhun bir serencama sürüklenir. İşte o vakit bütün bunları tanımlamak gerekirse o kelime Kudüs’tür. Ümmete haykırmanın adıdır. Siyonist işgalci askerler tarafından
kendi vatanında gözaltına alınan , o cesur ve inançlı çocuk Fevzi El Jun idi olmaktır. Akranları çocuk olmanın her hissini yaşarken o sevdasına gön ül verdiği şehri için ölümü göze alacak kadar büyük yüreklidir. Yürekleri dağlar kadar büyük olan , o çocukların gözlerindeki heyecan , iç dünyamızda yaşatır Kudüs’ü. Bir annenin , çocuğuna olan özlemi gibi ruhumuzda hissettirir o kadim şehri. Şu sözler dökülür gönül penceremizden ; Kudüs, sevdadır, vuslattır, gönül coğrafyamızın dik duruşudur.

Ve Kudüs şairimiz,Üstad Nuri Pakdil o müthiş söyleminde: “Kalbimin bir yarısı Mekke,diğer yarısı Medine; üzerinde bir tül gibi Kudüs vardır.” sözü Kudüs’ü yaşamanın en güzel ifadesidir sanırım. Üstadın o güzel sözüne ithafen duygulanırız ve Kudüs,her gün sana karşı bir aşk doğuyor, bir gün Kudüs,diğer gün Kudüs ertesi gün yine Kudüs oluyor bu aşkın adı. İnce bir selvi gibi, her an kırılmaya hazır bir fidanın , söylediği hüzün şarkılarına eşlik ediyor,Ortadoğunun ağlayan anneleri. Onlar kaderlerine yazılmış olana teslim olmuşlar,onlar Kudüs ü kalplerine inşa etmişler. İşte o yüzden Kudüs ruhun dirilişi, o yüzden Kudüs bir duruş meselesi.

Bir cevap yazın